„My tu jeden przed drugim zadzieramy nosa, a życie, widzisz, przemija.”
Czym jest konflikt?
Słownik PWN podaje takie definicje. Konflikt to:
1. przedłużająca się niezgoda między stronami
2. działania zbrojne będące wynikiem takiej niezgody
3. różnica między wartościami, postawami itp., której nie sposób usunąć
A gdyby spojrzeć na konflikt inaczej?
Potraktować jako nośnik ważnych dla nas informacji, jako możliwość zmiany i próbę zrozumienia tego, co naprawdę jest dla nas, uczestników konfliktu, ważne. A gdyby się nim zaopiekować, zatroszczyć o niego?
Co by się wtedy mogło wydarzyć?
Może zamiast postępującego niepokoju, stresu, zgorzknienia, eskalacji, przyszłoby do nas zrozumienie, uspokojenie i dobre dla wszystkich rozwiązania? I co by było, gdybyśmy na siebie i na drugą stronę konfliktu mogli spojrzeć z szacunkiem? Gdybyśmy starali się siebie nawzajem zrozumieć zamiast udowadniać, kto z nas ma rację? Gdybyśmy stali się sobie bliżsi? Czy to nie byłoby budujące, odkrywcze, konstruktywne i skłaniające ku dobremu, spokojnemu życiu? Może dajmy sobie na to szansę?
Czym jest mediacja?
Mediacja jest taką właśnie szansą. To okazja by w bezpiecznym miejscu i atmosferze, w obecności bezstronnej osoby – mediatora – rozwiązać swój konflikt. Mamy szansę zakończyć nasz spór w pozycji wygrany – wygrany, co znaczy, że mamy szanse wypracować rozwiązanie, z którego obie strony będą zadowolone.
Nieważne czego będzie dotyczył nasz spór, czy będzie z obszaru wzajemnej komunikacji, relacji, czy podziału wspólnego majątku, czy też opieki nad dziećmi, czy dotyczyć będzie opieki nad starszymi, bliskimi osobami, czy też sytuacji konfliktowych w miejscu pracy, czy pomiędzy sąsiadami. Mediacja może przybliży strony do konstruktywnego zakończenia sytuacji konfliktowej.